Přejít na obsah

Premiér Petr Fiala navštívil BIS a byl u zveřejnění výroční zprávy

Předseda české vlády Petr Fiala dnes navštívil sídlo Bezpečnostní informační služby v pražských Stodůlkách. Setkal se zde s ředitelem BIS Michalem Koudelkou a dalšími členy nejvyššího vedení Služby. Na tiskové konferenci na závěr návštěvy představil ředitel Koudelka za přítomnosti premiéra novinářům veřejnou výroční zprávu Služby za rok 2021.

Premiér Petr Fiala navštívil BIS a byl u zveřejnění výroční zprávy

Publikováno: 17.10.2022

Předseda české vlády společně s ředitelem BIS předstoupili před novináře zhruba po hodinovém jednání. Na úvod premiér Fiala zmínil důležitost BIS a dalších bezpečnostních složek státu zejména v současné situaci kolem války na Ukrajině. Ve svém proslovu také připomněl, že včera, tedy 16. října, uplynulo osm let od tragických výbuchů muničních skladů ve Vrběticích. "Díky dobré práci Bezpečnostní informační služby a dalších složek státu se podařilo zjistit, kdo za těmi výbuchy stojí a i to je důležité," řekl premiér Fiala. Podle jeho slov vláda s informacemi zpravodajských služeb pracuje a jsou pro ni velmi cenné při jejím rozhodování.  "I to je jeden z důvodů, proč BIS oceňuji a proč jsem sem dnes přišel poděkovat," uzavřel premiér Fiala.

Michal Koudelka velmi poděkoval za návštěvu i slova podpory. Připomněl, že návštěva předsedy vlády je o to výjimečnější, protože posledním vysokým ústavním činitelem, který navštívil BIS za přítomnosti médií, byl téměř přesně před 24 lety tehdejší prezident Václav Havel.

Ředitel BIS při příležitosti návštěvy představil novinářům veřejnou výroční zprávu BIS za rok 2021 .

Zdůraznil, že jedním z hlavních témat zprávy je připomínka výbuchů muničních skladů ve Vrběticích, ze kterých jsou podezřelí důstojníci ruské zpravodajské služby GRU. Michal Koudelka zároveň upozornil, že kauza Vrbětice sice významně přispěla k zásadnímu snížení aktivit ruských zpravodajských služeb na našem území, a to zejména těch s diplomatickým krytím, ale neznamená to, že zde nadále nepůsobí. "Změnil se způsob,  jakým pracují, změnily se jejich formy a metody práce, ale nezměnil se zájem o Českou republiku a snaha ovlivňovat její ukotvení v západních bezpečnostních a politických strukturách," vysvětlil ředitel BIS.

Veřejná výroční zpráva se věnuje také dalším oblastem, ve kterých BIS působí, ať už se jedná o mezinárodní terorismus nebo snahy o vývoz tzv. zboží dvojího užití. Michal Koudelka zároveň připomněl, ve které oblasti poskytuje BIS nejvíc informací zákonným adresátům: "Stejně jako v minulých letech tak i v roce 2021 se největší počet našich zpráv týkal ochrany významných ekonomických zájmů státu, kterou jsme se velmi intenzivně zabývali."

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud budete nadále používat tuto stránku, souhlasíte s používáním těchto technologií. Další informace