Přejít na obsah

Zpravodajské služby už nejsou jen světem mužů

Ženy ve zpravodajské službě. V minulém století spíše výjimky potvrzující pravidlo, že tento svět je doménou mužů. Sekretářky, hospodářky nebo ekonomky to jistě, ale analytičky či dokonce důstojnice v operativních složkách? Nesmysl. Tyhle předsudky už jsou naštěstí minulostí.

Zpravodajské služby už nejsou jen světem mužů

Publikováno: 31.3.2023

Dnes najdeme ženy ve zpravodajských službách skutečně téměř na všech pozicích a v Bezpečnostní informační službě (BIS) neděláme mezi muži a ženami téměř žádné rozdíly. Plní stejné úkoly jako jejich mužské protějšky. Doba, kdy ženy ve spojení se zpravodajskými službami byly i díky filmové produkci vnímány spíše jako sexualizované objekty vhodné pouze k tomu být ozdobami maskulinních agentů, jsou dávno pryč. Jejich role je nezaměnitelná a významná. Žádné Bond girl či Moneypenny, ale řídící důstojnice operativních akcí nebo špičkové analytičky. Věděli jste, že třeba v britské MI5 pracuje na pozici populárního Q žena? Ian Fleming by se asi nestačil divit.

Možná to někoho překvapí, ale v BIS dnes tvoří ženy celých 41% všech důstojníků a zaměstnanců. Možná se blíží doba, kdy i v České republice stane žena v čele některé ze zpravodajských služeb. Je čas začít měnit historii.

Díky Seznam zprávy a redaktorce Tereze Šídlové, že se tomuto tématu věnovala.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-ja-a-mata-hari-to-me-urazi-jaky-je-tajny-zivot-agentek-bis-228658

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud budete nadále používat tuto stránku, souhlasíte s používáním těchto technologií. Další informace