Přejít na obsah

Výbor pro bezpečnost doporučil Koudelku na pozici řádného ředitele BIS

Výbor pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky navštívil v rámci svého jednání sídlo Bezpečnostní informační služby (BIS). Na závěr jednání poslanci přijali téměř jednomyslně (jeden se zdržel) usnesení, ve kterém mimo jiné doporučili Vládě ČR jmenovat prozatím pověřeného ředitele BIS Michala Koudelku do funkce řádného ředitele na další pětileté období.

Výbor pro bezpečnost doporučil Koudelku na pozici řádného ředitele BIS

Publikováno: 21.1.2022

Nově zvolení poslanci Výboru pro bezpečnost v rámci svého jednání poprvé navštívili sídlo Bezpečnostní informační služby v pražských Stodůlkách. Za účasti nejužšího vedení služby jim Michal Koudelka, pověřený řízením BIS, prezentoval informace o činnosti a úkolech služby a seznámil je s aktuálními hrozbami, kterým Česká republika čelí. Ředitel Koudelka mimo jiné poslance výboru informoval o některých případech, které služba v minulosti řešila. Připomněl, že v případu Vrbětice existoval od počátku jen jeden společný tým BIS a NCOZ a také zdůraznil existenci pouze jedné vyšetřovací verze.

V rámci části týkající se aktuálních hrozeb Michal Koudelka zdůraznil, že služba svojí pozornost věnuje všem zpravodajským službám, které se snaží působit proti zájmům České republiky a její bezpečnosti. „I proto mohu jednoznačně konstatovat, že největší hrozbou v tomto ohledu jsou pro Českou republiku zpravodajské služby Ruské federace a Čínské lidové republiky,“ uvedl Koudelka s tím, že na konkrétních případech doložil své konstatování.

V prezentaci byla také podrobně rozebrána aktuální situace týkající se teroristických hrozeb. Ředitel Koudelka uvedl, že nikdy v historii nebyla spolupráce zpravodajských služeb z celého světa v této oblasti tak intenzivní a úzká. „BIS je členem několika mezinárodních zpravodajských organizací. Díky tomu máme informace o teroristických akcích a hrozbách doslova v on-line režimu a můžeme o nich okamžitě informovat zákonné adresáty, kteří tak mohou velmi rychle reagovat a případně přijímat potřebná opatření,“ uvedl ředitel Koudelka.

Poslanci výboru pro bezpečnost na závěr jednání přijali usnesení, ve kterém vyjádřili poděkování příslušníkům a zaměstnancům BIS za zajišťování svrchovanosti a územní celistvosti ČR a za ochranu jejich demokratických základů, životů, zdraví a majetkových hodnot občanů.

Poslanci také v usnesení doporučili Vládě ČR, aby jmenovala zatím pověřeného ředitele Michala Koudelku do funkce řádného ředitele BIS na další funkční období.

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud budete nadále používat tuto stránku, souhlasíte s používáním těchto technologií. Další informace