Přejít na obsah

Tisíce euro za ruskou propagandu. BIS odhalila vlivového agenta

Bezpečnostní informační služba odhalila ruského vlivového agenta, který za úplatu v řádech tisíců euro šířil informace podporující zahraničně politické zájmy Ruské federace v souvislosti s válkou na Ukrajině. Stalo se tak na žádost jednoho z nejvyšších orgánů ruské státní moci. K šíření propagandy využíval i známe osobnosti. Tuto novou informaci dnes ve svém vystoupení na konferenci o dezinformacích v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR uvedl ředitel BIS Michal Koudelka.

Tisíce euro za ruskou propagandu. BIS odhalila vlivového agenta

Publikováno: 25.9.2023

V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR se dnes konala konference „Dezinformace a hybridní působení, reakce státních a veřejných institucí“. V jejím rámci vystoupil i ředitel BIS Michal Koudelka. Ten mimo jiné apeloval na to, aby se nebezpečnost šíření dezinformací a propagandy nepodceňovala. „Slovo dezinformace používáme celkem často a v poslední době mám pocit, že jsme si na něj zvykli a trochu jsme se s tím problémem smířili,“ uvedl Koudelka. Podle ředitele BIS bychom možná měli začít používat výraz lidem srozumitelnější, a to je slovo lež. „Prezident Masaryk řekl, že lež je druh násilí a my můžeme dodat, že je to násilí ohrožující naší svobodu, naší nezávislost, naší bezpečnost a takovému násilí nesmíme ustoupit, ale naopak musíme s ním bojovat,“ řekl šéf BIS.

Podle Michala Koudelky je česká dezinformační scéna roztříštěná bez jasného vedení či jednotící myšlenky. Společné jim jsou přebírání narativů vyhovujících ruské propagandě, útoky na naše zakotvení v rámci EU nebo NATO, adorace Ruské federace a verbální útoky na USA. Cílem šiřitelů dezinformačního obsahu je primárně snaha na sebe upozornit a získat finanční profit.

Velkým problémem jsou podle ředitele BIS zdroje, které propagandu a dezinformace šíří. Patří mezi ně různé weby s neznámou vlastnickou strukturou a často anonymními autory. „Část dezinformačních webů přebírá mimo jiné i obsah z ruských zdrojů a ruských státních médií, čímž se do českého prostředí dostávají některé prokremelské narativy,“ zmínil Michal Koudelka. Za nebezpečné označil i šíření tzv. řetězových e-mailů.

Možná překvapivě doplnil ředitel BIS, že šířené dezinformace pocházejí mnohem více od domácích aktérů než přímo z Ruska. „Dle aktuálních poznatků BIS tvoří přímé zásahy Ruské federace do českého informačního prostoru, co do četnosti, menšinu oproti domácí produkci dezinformací a konspirací,“ dodal Koudelka.

Ředitel BIS uvedl několik příkladů klasických dezinformací z nedávné minulosti. Mezi nimi zmínil i kauzu novičok a tvrzení, že se vyráběl také v České republice. „Byla to lež cíleně použitá, aby uškodila naší zemi a našli se u nás ruští přisluhovači, lháři, kteří ji dále šířili, naštěstí neúspěšně.“ připomněl ředitel BIS.

Koudelka také poprvé zveřejnil, že BIS se podařilo odhalit ruského vlivového agenta, který za úplatu v řádech tisíců euro šířil informace podporující zahraničně politické zájmy Ruské federace v souvislosti s válkou na Ukrajině. Stalo se tak na žádost jednoho z nejvyšších orgánů ruské státní moci. K šíření propagandy využíval i známe osobnosti.

Michal Koudelka na závěr vyjádřil přesvědčení, že s dezinformacemi a šířením lží se dá bojovat. Uvedl i několik aktuálních příkladů, kdy rychlá a odborná reakce na nepravdivá tvrzení dokázala dalšímu šíření dezinformací zabránit. Šéf BIS také ocenil všechny, kteří jsou v boji proti dezinformacím aktivní a vyzdvihl zejména působení nevládních organizací a soukromých i veřejnoprávních médií.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud budete nadále používat tuto stránku, souhlasíte s používáním těchto technologií. Další informace