Přejít na obsah

Spolupráce evropských kontrarozvědek je na špičkové úrovni

Publikováno: 31.1.2018

Česká televize 31. ledna 2018 v hlavní zpravodajské relaci Události odvysílala reportáž o případu z roku 2015, kdy se Bezpečnostní informační službě podařilo dokonale zmapovat pohyb nebezpečného teroristy marockého původu s francouzským pasem v hlavním městě Praze. BIS informace tehdy předala francouzským kolegů, kteří na jejich základě mohli monitorovaného teroristu zatknout.

Podle mluvčího BIS Ladislava Štichy je to jeden z mnoha případů, který ukazuje, na jak špičkové úrovni je dnes spolupráce mezi evropskými kontrarozvědkami. Ty se od roku 2001 sdružují v takzvané Protiteroristické skupině (CTG). Navíc po útocích v Paříži a Bruselu vznikla speciální skupina s názvem Synapse. Jejím hlavním úkolem je výměna klíčových informací doslova v on-line režimu. „Veškeré informace o případných hrozbách, rizicích i osobách podezřelých z příprav útoku získáváme téměř okamžitě a předáváme je jak oprávněným adresátům, tak policii,“ říká ředitel kontrarozvědky Michal Koudelka. Více v reportáži České televize.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud budete nadále používat tuto stránku, souhlasíte s používáním těchto technologií. Další informace