Přejít na obsah

Ředitel BIS zaštítil kybersoutěž studentů

Publikováno: 10.10.2017

Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka převzal osobní záštitu nad druhým ročníkem Středoškolské soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti. V těchto dnech vrcholí první kolo, do kterého se přihlásilo více než 2 000 studentů z téměř 90 středních škol.

Zvýšit povědomí mladé generace o hrozbách kybernetického světa a zábavnou formou je zapojit do boje s nimi, identifikovat mladé talenty a umožnit jim další rozvoj a v neposlední řadě dát dohromady nadějné studenty se špičkovými odborníky v oblasti kybernetické bezpečnosti. To jsou jen některé z cílů, které se snaží naplnit evropské klání studentů středních škol.

Česká republika se do soutěže připojila v loňském roce. "První ročník byl trochu krokem do neznáma, ale ohlas a zájem ze středních škol byl skutečně obrovský. Věříme, že touto populární formou můžeme pomoci nejen studentům v dalším odborném rozvoji, ale zejména přispět i k budování dobré pozice České republiky v oblasti kybernetické bezpečnosti," říká Petr Jirásek, předseda Soutěžního výboru, zastupující výkonného garanta soutěže AFCEA (pracovní skupina kybernetické bezpečnosti). Hlavním odborným garantem je Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost ČR, a celá řada dalších významných státních a akademických institucí. Záštitu převzal osobně také ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. "Kyberterorismus patří v poslední době k největším bezpečnostním hrozbám a zároveň k oborům s velkým nedostatkem odborníků. Jsem rád, že mohu podpořit tuto skvělou soutěž a věřím, že i BIS najde mezi mladými talenty budoucí kolegy," říká ředitel BIS Michal Koudelka.

Studenti z téměř 90 středních škol řeší v prvním "osvětovém" kole druhého ročníku soutěže 20 náhodně vygenerovaných otázek v 10 odborných kategoriích jako například: terminologie z oblasti IT a bezpečnosti, logika, legislativa, SCADA security, kryptoanalýza anebo sociologie.

"Bylo to docela těžké, z počátku jsme ve třídě proti sobě soutěžili, ale zjistili jsme, že to není věc jen pro jednotlivce. Když jsme odpovídali na otázky, nalezli jsme věci, kterými bychom se měli zabývat - o některých věcech jsme doteď neměli tušení a jsme moc rádi, že jsme se naučili něco nového." říká student Střední školy elektrotechnické v Pardubicích Jiří Bar t ušek.

„Kybersoutěž byla, co se témat týče velmi obsáhlá, byly tam otázky jak technické a právnické, tak i obecně o znalostech ze světa informačních technologií nebo šifrování. Věřím ale, že ve třídě se sešel dobrý tým a máme šanci na postup.“ říká Alex Kotsyba, student 4. ročníku Smíchovské střední průmyslové školy.

Soutěž přilákala zájem nejen samotných studentů, ale také pedagogů a odborníků. První kolo soutěže vyvrcholí 10. října 2017.

Druhé "výběrové“ kolo proběhne od 1. ledna do 9. února 2018. V zadání bude tentokrát patnáct otázek a úkolů v několika kategoriích. Nejlepší studenti postoupí do dubnového finále v Praze. Řešit budou individuální úkoly i týmové úkoly – reálné bezpečnostní scénáře. Ti nejlepší pak budou reprezentovat Českou republiku na podzim 2018 v evropském finále.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud budete nadále používat tuto stránku, souhlasíte s používáním těchto technologií. Další informace