Přejít na obsah

Prezident republiky navštívil sídlo BIS

Prezident republiky Petr Pavel navštívil sídlo Bezpečnostní informační služby, kde jednal s ředitelem Michalem Koudelkou a krátce se setkal také s širším vedením Služby. Petr Pavel se stal po 26 letech teprve druhou hlavou státu, která sídlo BIS navštívila a zúčastnila se tiskové konference.

Prezident republiky navštívil sídlo BIS

Publikováno: 26.3.2024

Prezident Pavel s ředitelem Koudelkou probírali mezi čtyřma očima současnou bezpečnostní situaci ve světě a dopady na Českou republiku. Prezident velmi ocenil práci Bezpečnostní informační služby a její významný podíl na bezpečnosti České republiky zejména za současné bezpečnostní situace. „V takové situaci je role zpravodajských služeb naprosto zásadní. Jsem rád, že naše služby fungují tak, jak se sluší v zavedených demokratických zemích, a že začal fungovat i standardní vztah mezi službami a hlavními ústavními představiteli,“ řekl prezident Pavel.

Prezident republiky také ocenil, že si české zpravodajské služby dokázaly získat důvěru našich partnerů a spojenců. „To, že s námi spolupracují služby, které jsou považovány za ty nejkvalitnější, to je výrazem důvěry v naše služby a jejich vedení. Já si toho moc vážím,“ uvedl prezident republiky. Jeho slova potvrdil i ředitel BIS Koudelka: „Já jsem velmi pyšný, že Služba má takové postavení, že ty nejsilnější služby nám důvěřují jako velmi silnému partnerovi, a to je pro nás důležité. Samozřejmě to posiluje bezpečnost České republiky, protože můžeme od nich získávat informace, které v případě potřeby můžeme využít.“

Ředitel Koudelka také zmínil oblasti, kde považuje situaci z bezpečnostního hlediska za vážnou. Zmínil zejména válku na Ukrajině a konflikt v pásmu Gazy. „Někteří naši spoluobčané považují ty tragické události na Ukrajině nebo v Gaze za něco, co se nás netýká, nebo se nás týká jen okrajově, ale opak je pravdou…Musíme být připraveni těmto hrozbám čelit a naší bezpečnost a svobodu hájit,“ řekl Michal Koudelka.

Podle generála Koudelky je další je aktuální výzvou hrozba návratu islámského terorismu do Evropy. „To riziko musíme vnímat i přesto, že nyní nedisponujeme žádnou informací o přímém ohrožení České republiky,“ uvedl ředitel BIS. Poslední hrozbou, kterou Michal Koudelka zmínil, byla nekontrolovaná nelegální migrace. „Musíme být připraveni této hrozbě efektivně čelit,“ zdůraznil Koudelka.

Prezident republiky na závěr poděkoval za možnost setkat se s vedením BIS: „Rád bych poděkoval všem ženám a mužům v Bezpečnostní informační službě za náročnou práci, kterou dělají ve prospěch bezpečnosti této země. Chtěl bych jim popřát, aby se jim dařilo minimálně tak jako dosud.“ K poděkování se připojil také ředitel BIS, který ocenil zejména práci důstojnic Služby. „Ony musí tu náročnou a tvrdou práci tady spojit s péči o rodinu a děti, dělají to výborně a zaslouží si velkou úctu a poděkování. Byl bych rád, kdyby, až jednou ve funkci skončím, mě na této pozici vystřídala žena,“ uzavřel ředitel BIS Koudelka.

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud budete nadále používat tuto stránku, souhlasíte s používáním těchto technologií. Další informace