Přejít na obsah

Ostré dementi

Publikováno: 28.5.2002

Ostré dementi

Ostré dementi informací zveřejněných v deníku SUPER dne 27. 5. 2002 pod titulky „Tajná služba řádila v knihkupectvích“ – „Špióni skupovali knihu o Kavanovi“.

V pondělí, dne 27. 5. 2002, zveřejnil deník Super obsáhlý materiál upozorňující na dva roky starý „naprosto skandální případ zneužití tajné služby“. Celá causa je věnována roli BIS v souvislosti s úspěšným prodejem knihy o Janu Kavanovi „KATO-Příběh opravdového člověka“, a jak deník poznamenává, „takový pokus – zneužít státní moc – tu od listopadu 1989 snad ještě nebyl“.

V úvodu celostránkového textu, jehož autory jsou Jaroslav Brynda a Jaroslav Kmenta, a je označen titulkem „Tajná služba řádila v knihkupectvích“, Super mj.píše: „Když před dvěma lety vyšla kontroverzní kniha KATO o údajných kontaktech současného ministra zahraničí Jana Kavana s komunistickou Státní bezpečností, nikdo si nedokázal vysvětlit, proč jde tak dobře na prodej. Deník Super poodkryl tajemství tohoto neskutečného knižního bestselleru. Zjistili jsme, že knihu skupovali v knihkupectvích důstojníci a agenti Bezpečnostní informační služby (BIS). Důvod? Jan Kavan tehdy kandidoval jako lídr ČSSD v senátních volbách na Prostějovsku. Voliči se tak neměli dozvědět cokoli špatného o jeho osobě“. Článek pokračuje a uvádí řadu konkrétních údajů a podrobností, včetně výpovědi bývalého pracovníka BIS Vladimíra Hučína.

K tomu sdělujeme:

Bezpečnostní informační služba vyslovuje ostré dementi informacím deníku Super, podle nichž – vedena snahou ochránit ministra Jana Kavana před očerňováním – nakupovala před dvěma roky v masovém rozsahu knihu „KATO-Příběh opravdového člověka“. Proti takto formulovaným zprávám BIS protestuje, co nejdůrazněji se od nich distancuje a označuje je za nepravdivé.

Zcela nepravdivá, tedy lživá, jsou slova bývalého pracovníka BIS Vladimíra Hučína, který v textu, zveřejněném pod titulkem „Tajná služba řádila v knihkupectvích“ mj. uvádí: „Tato kniha byla na severní Moravě skupována ve velkém množství s cílem odvážet ji do Prahy na centrálu“ … Mně to balili po deseti kusech v knihkupectvích" … „V první várce jsem skoupil asi padesát knih“ … „Financovala to BIS.“ Lživé je i v textu zmíněné Hučínovo tvrzení, že on sám zaplatil za nákup výtisků knihy „KATO-Příběh opravdového člověka“ několik desítek tisíc korun.

Krátce po distribuci knihy „KATO-Příběh opravdového člověka“ do knihkupectví, zakoupila BIS zmíněný titul v Olomouci v počtu šesti kusů a v Praze v počtu kolem pět výtisků. Smyslem nákupu bylo zařadit publikaci do vlastních knižních fondů, tedy pro potřebu vlastních knihoven.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud budete nadále používat tuto stránku, souhlasíte s používáním těchto technologií. Další informace