Přejít na obsah

BIS odhalila v roce 2021 rozsáhlou korupci na ministerstvu zemědělství

BIS v těchto dnech zaznamenala únik účelově zmanipulovaných informací z vyšetřování trestné činnosti na ministerstvu zemědělství. Proto jsme se rozhodli zveřejnit tuto zprávu: Bezpečnostní informační služba se od roku 2020 v rámci své zákonné působnosti - ochrany významných ekonomických zájmů státu - věnovala operativnímu prověřování možné korupce na ministerstvu zemědělství.

BIS odhalila v roce 2021 rozsáhlou korupci na ministerstvu zemědělství

Publikováno: 15.5.2023

BIS získala v roce 2020 první informace týkající se podezření, že na ministerstvu zemědělství tehdy řízeném ministrem Miroslavem Tomanem může docházet ke korupčním aktivitám, které souvisely s IT projekty ministerstva. Postupně se za použití zákonných zpravodajských prostředků podařilo detailně zmapovat a rozkrýt, kdo a jakým způsobem se na korupčním jednání podílel.

Informace byly předány  oprávněným adresátům v souladu se zákonem  a následné policejní vyšetřování  vyústilo v březnu roku 2022 v zásah policie přímo na ministerstvu zemědělství a v bytech zadržených. Seznam zprávy v květnu 2022 popsaly, že došlo k zatčení tří osob z nejbližšího okolí ministra a zadržení finanční hotovosti v řádu desítek milionů korun. Mezi podezřelými se tehdy ocitl i samotný ministr Toman. Seznam zprávy tehdy s odvoláním na své zdroje uváděly: „Bývalému ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi (ČSSD) sebrali vyšetřovatelé podle zjištění Seznam Zpráv přibližně 20 milionů. Objevili je při domovní prohlídce.“

Vzhledem k tomu, že policejní vyšetřování pod dozorem vrchního státního zastupitelství stále pokračuje, nemůžeme sdělit další bližší informace. BIS bude další postup týkající se cílených úniků informací koordinovat s orgány činnými v trestním řízení.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud budete nadále používat tuto stránku, souhlasíte s používáním těchto technologií. Další informace