Přejít na obsah

BIS odhalila ruskou vlivovou síť. Aktéři skončili na sankčním seznamu

Vláda České republiky přidala na tuzemský sankční seznam dvě fyzické a jednu právnickou osobu kvůli jejich vlivovým operacím, které prováděly na našem území. Za tímto krokem stála několikaměsíční práce Bezpečnostní informační služby a mezinárodní spolupráce několika evropských zemí. Aktivity, které měly za cíl ovlivnit mimo jiné i volby do Evropského parlamentu, platila Ruská federace.

BIS odhalila ruskou vlivovou síť. Aktéři skončili na sankčním seznamu

Publikováno: 28.3.2024

Vláda České republiky rozhodla na uzavřeném jednání o zařazení dalších tří subjektů, dvou fyzických a jedné právnické osoby, na vnitrostátní sankční seznam. Jde o Viktora Volodymyrovyče Medvedčuka, Artema Pavloviče Marčevského a společnost Voice of Europe, s. r. o. „Tímto krokem jsme se rozhodli zasáhnout proruskou síť, která se na našem území pokoušela rozvíjet vlivovou operaci, která by měla závažný dopad na bezpečnost České republiky a Evropské unie. Cílem působení této vlivové skupiny bylo vykonávat na území Evropské unie akce a činnosti proti územní celistvosti, svrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny,“ popsal rozhodnutí vlády premiér Petr Fiala s tím, že aktivity vlivové skupiny dokázala BIS velmi podrobně popsat v dokumentu čítajícím 300 stran. Předseda vlády BIS poděkoval za její důležitou práci.

Web Voice of Europe se dlouhodobě snažil ovlivňovat veřejné mínění v řadě evropských zemí včetně České republiky. Obsah byl řízen a financován přímo Ruskou federací. Peníze z Moskvy byly používány také k placení některých politických exponentů, kteří šíří ruskou propagandu. Jednalo se o částky v řádek milionů korun.

„Zasáhli jsme jedno z významných míst, odkud Ruská federace šířila svojí propagandu.  Zásadní ovšem je, že jsme naprosto přesně zmapovali a popsali toky peněz a předložili jasné důkazy, které ukazují, jak v Evropě ruská propaganda pracuje a působí,“ řekl k aktuálnímu případu ředitel BIS Michal Koudelka.

Mezi hlavní šířené narativy webu Voice of Europe patří tvrzení, že další podpora Ukrajiny jen prodlužuje válku a brání uzavření míru. Mediální prostor zde dostávali zejména lidé se silně proruskými názory, mezi nimiž nechyběli ani evropští politici. Jedním z cílů šířené propagandy byla snaha ovlivnit volby do Evropského parlamentu.

Po zařazení na sankční seznam obstavil Finanční analytický úřad všem výše jmenovaným veškerý majetek, se kterým nemohou nakládat.

Na základě odhalení BIS a následující mezinárodní spolupráce lze předpokládat, že k podobným krokům jako česká Vláda přistoupí i v dalších evropských státech.

 

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud budete nadále používat tuto stránku, souhlasíte s používáním těchto technologií. Další informace