Přejít na obsah

BIS odhalila falešnou inzerci na práci pro kontrarozvědku

Jen několik dní před zahájením veletrhu práce PROFESIA DAYS na výstavišti PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech odhalila BIS falešný náborový profil na síti Linkedin. Na něm byla nabízena práce na pozice externích spolupracovníků zpravodajské služby. Falešný účet muže, který se představoval jako headhunter BIS, byl už odstraněn. Pokud ovšem chcete dostat skutečnou nabídku, pak se přijeďte podívat ve dnech 7. 11. – 8. 11. 2018 na stánek BIS v rámci veletrhu PROFESIA DAYS.

BIS odhalila falešnou inzerci na práci pro kontrarozvědku

Publikováno: 5.11.2018

Plk. František Příhoda, headhunter ve společnosti Bezpečností informační Služba, tak přesně zněl popis v profilu, který se objevil na sociální síti Linkedin. Na tomto účtu muž poptával například agenty pro HUMINT, kterým nabízel externí spolupráci. Sám se prezentoval jako důstojník kontrarozvědky. „Ten profil byl plný chyb a nesmyslů, protože takovým způsobem BIS v oblasti personalistiky nepracuje. Laik by se ovšem možná mohl nachytat. Je nebezpečné na podobné inzeráty reagovat,“ říká důstojník personálního odboru BIS. Zároveň také dodává, že veřejné nabídky na volné pozice lze najít a ověřit na stránkách https://www.bis.cz/kariera/. „Další možností je přijít na některý z pracovních veletrhů, kterých se BIS účastní. Například na PROFESIA DAYS bude služba mít vlastní stánek už potřetí,“ doplňuje mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Nabídka profesí je velmi pestrá a pro někoho i překvapivá. Vedle očekávaných pozic jako jsou analytik, operativec, ICT specialista, ekonom, znalec cizích jazyků nebo právník služba hledá i pracovníky pro oblast podpory, kam patří třeba elektrikář, automechanik, malíř nebo údržbář. To jsou jen některé z profesí, které najdou uplatnění u Bezpečnostní informační služby. "Požadavky na zpravodajské služby každým rokem rostou úměrně růstu hrozeb současného světa. Nízká nezaměstnanost a vysoce konkurenční prostředí nás nutí, stejně jako naše zahraniční partnery, využívat všech možností, jak potenciální důstojníky a civilní zaměstnance oslovit. Pracovní veletrhy jsou skvělá příležitost pro nás i zájemce,“ vysvětluje ředitel BIS Michal Koudelka. Podle jeho slov si služba na nezájem lidí rozhodně stěžovat nemůže, ale na nové posily jsou kladeny mimořádně vysoké nároky a jen zlomek zájemců hustým sítem projde.

Během posledních let se trh práce změnil, a to ve prospěch uchazečů o zaměstnání. Nezaměstnanost v ČR je nejnižší v Evropě. Poptávka po zaměstnancích výrazně převyšuje nabídku a v některých oblastech je kritický nedostatek vhodných pracovníků. I Bezpečnostní informační služba se s tímto fenoménem potýká. Přesto v roce 2017 chtělo v BIS pracovat téměř 6500 zájemců. Zhruba každý čtvrtý uchazeč, který nám zaslal vstupní materiály, byl pozván a absolvoval osobní pohovor. Přijato bylo přes 60 nových příslušníků a zaměstnanců.

Výběrové řízení má několik kol. U všech zájemců se ověřuje jejich motivace, schopnosti, osobní vlastnosti a každý adept na budoucího důstojníka prochází všestranným náročným testováním. "K plnění náročných úkolů potřebuje zpravodajská služba ty nejlepší lidi na trhu práce. Nestačí ovšem být zdatný ve své profesi, ale být i člověkem určitého charakterového profilu,“ doplňuje Michal Koudelka. Každý, kdo by chtěl pracovat pro BIS, musí počítat s procesem trvajícím zhruba půl roku. Součástí přijímacího řízení pro zájemce o služební poměr jsou zdravotní, psychologické a fyzické testy a samozřejmostí je bezpečnostní prověrka minimálně na stupeň tajné. Mezi základní požadavky patří vysokoškolské vzdělání, znalost anglického jazyka a bezúhonnost.

Účast personalistů zpravodajských služeb na veřejných akcích není v zahraničí ničím neobvyklým. Nejvýznamnější služby světa včetně CIA, DIA, FBI, NSA, BND, MI5 či Mossadu hledají nové lidi všemi dostupnými způsoby včetně účasti na veřejných prezentacích a pracovních veletrzích. V následujících měsících a letech lze dokonce očekávat, že tento trend bude nadále zesilovat. Americká CIA i britská MI5 už několikrát deklarovaly, že počet jejich příslušníků bude v blízké budoucnosti výrazně vyšší než dnes.

Každý, kdo by chtěl získat více informací o pracovních příležitostech ještě před tím, než se vydá do Letňan, tak může navštívit personální stránky BIS na adrese: https://www.bis.cz/kariera/.

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud budete nadále používat tuto stránku, souhlasíte s používáním těchto technologií. Další informace