Přejít na obsah

BIS nepožadovala žádný tajný sledovací systém

Bezpečnostní informační služba reaguje na dnešní článek redaktora Janka Kroupy na webu Seznam Zprávy pod titulkem E-shop na dálniční známky byl zástěrkou pro tajný sledovací systém. Musíme jednoznačně odmítnout toto absurdní tvrzení uvedené v titulku a v článku rozvedené na základě manipulativních tvrzení.

BIS nepožadovala žádný tajný sledovací systém

Publikováno: 3.2.2020

BIS trvá na tom, že v evidenci vozidel v systému časového zpoplatnění nepožadovala nic nezákonného. „Stejně jako v minulosti jsme i v tomto případě postupovali na základě zákona o zpravodajských službách, který nám dává oprávnění vstupovat do vybraných  evidencí vedených státem,“ uvedl ředitel BIS Michal Koudelka. Podle něj je mimo jiné nepravdivá informace uvedená v článku Seznam Zprávy, že by BIS chtěla fotografie celé posádky vozů.

BIS žádala o možnost v případě plnění úkolů získat data o registrační značce včetně  fotografie výřezu registrační značky a případně, umožní-li to systém, pouze čelní (tzn. přehledové) fotografie automobilu, tak jak je měl systém běžně poskytovat. Jednalo by se o stejný typ fotografie, jaké dnes získává Policie ČR při kontrolách rychlosti.

Při jednání s ministerstvem dopravy byla BIS nabídnuta pouze možnost získat přehledovou fotografii bez výřezu registrační značky. Jedná se tedy o fotografie, které měl systém sám získávat i bez požadavku bezpečnostních složek. „BIS žádala, aby v případě plnění svých zákonných úkolů, například v boji proti teroristickým hrozbám či nelegální migraci, mohla z připravované evidence získat potřebné informace o konkrétním sledovaném voze, jak je to možné například na letišti Václava Havla,“ uvedl ředitel Koudelka. Podle něj je technicky i lidsky naprosto nemožné, aby služba sledovala miliony aut projíždějících po dálnici. „Nejenže nemáme žádný zájem na sledování běžných občanů, ale pokud bychom systém v odůvodněných případech využili, tak jedině pro ochranu České republiky a jejich občanů,“ řekl ředitel BIS s tím, že je překvapený, že kritikům nevadí, že by systém spravovaný soukromou společností shromažďoval informace o všech vozidlech, ale vadí jim, že by takové informace mohla v případě potřeby využít zpravodajská služba, jak je to běžné v demokratických zemích.

 „Hrozby teroristických útoků nejsou v současnosti o nic menší, než byly před několika lety. Důstojníci BIS se snaží pro ochranu ČR a občanů využít všechny možnosti, které jím zákon dává. Zkušenosti z okolních zemí jasně ukazují, jak důležitá je včasnost informací pro odvrácení případných hrozeb. Pokud by byla otevřena debata o pravomocích zpravodajských služeb, jsme připraveni se jí zúčastnit,“ uzavřel ředitel BIS Michal Koudelka.

Se všemi požadavky BIS na evidenci vozidel v systému časového zpoplatnění byly seznámeny Stálá komise pro kontrolu BIS a Výbor pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které konstatovaly, že požadavky BIS jsou opodstatněné a v souladu se zákonem.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud budete nadále používat tuto stránku, souhlasíte s používáním těchto technologií. Další informace