Bezpečnostní Informační Služba

zpravodajská služba České republiky

Aktuálně

O plánech na únosy letadel BIS věděla a policie okamžitě reagovala

 

Dne 25. a 26. září 2006 přinesly české sdělovací prostředky zprávu o tři roky starém plánu teroristů unést česká letadla a použít je k útoku na londýnské letiště. Záměr navést civilní letadla na pozemní cíl BIS znala a informovala policii, která přijala konkrétní kroky.

 

„Letadla českých aerolinií, unesená teroristy, měla v roce 2003 explodovat na londýnském letišti Heathrow. Tvrdí to pákistánský prezident Mušaraf ve své knize z níž cituje londýnský list The Times“ – přibližně těmito slovy uváděly dne 25. a 26. září 2006 své obsáhlé referáty české sdělovací prostředky. A zcela logicky následovaly otázky, zda BIS o této hrozbě věděla a reagovala. K uvedenému sdělení BIS uvádí:

 

O hrozbě možných únosů civilních letadel, a jejich navedení na pozemní cíle, hovořily informace našich zahraničních partnerů, kterých jsme v roce 2003 – v období týdnů či měsíců – přijali několik. Upozorňovaly na záměry plánovačů Al Kajdy unést letadla z některých evropských letišť a použít je pro teroristické akce namířené na pozemní cíle.

 

Varovnými signály a poznatky partnerů se Služba důkladně zabývala a informovala policii, která reagovala konkrétními krátkodobými i dlouhodobými kroky. Na ruzyňském letišti byla operativně zpřísněna bezpečnostní opatření a postupně došlo i na zvýšení bezpečnostních standardů – tedy trvalého bezpečnostního režimu letiště. Konkrétní reakcí na zmíněnou hrozbu je i přítomnost českých „marshalů“ na palubách letadel na vybraných linkách.

 

Plánům teroristů unášet letadla, a použít je k útokům na pozemní cíle, je věnována i krátká zmínka v kapitole „Terorismus“ veřejné výroční zprávy BIS za rok 2003.

 

 

zpět
Top