Bezpečnostní Informační Služba

zpravodajská služba České republiky

Aktuálně

Spojí se terorismus s organizovaným zločinem?

 

Mezinárodně organizovaný zločin disponuje rozsáhlými sítěmi kontaktů, arzenály zbraní a výbušnin, padělanými dokumenty, finančními zdroji i zkušenými jednotlivci. Analytici proto varují: Pokud by teroristé využili jeho logistické, operační a personální zázemí, mohli by zvýšit akceschopnost, intenzitu úderů i akční rádius útoků.

 

Analytici, kteří se zabývají aktivitami mezinárodně organizovaného zločinu a metodami práce teroristických skupin, upozorňují na nebezpečí, které by mohlo vzniknout jejich příležitostným, vzájemně výhodným, účelovým spojením. Konstatují, že by takové sblížení umožnilo militantním islámským radikálům zvýšit akceschopnost, intenzitu úderů i akční rádius útoků.

 

Úvahy, vyúsťující ve zmíněné varování, jsou opřeny o řadu spolehlivě ověřených informací zpravodajských služeb i policie. V různých úrovních mocensky i ekonomicky etablovaný organizovaný zločin (podrobněji v části Čím se zabýváme) disponuje rozsáhlými sítěmi kontaktů, komunikačními spoji, arzenály zbraní a výbušnin, padělanými dokumenty, nejrůznější technikou, finančními zdroji i zkušenými jednotlivci. Do jeho výbavy patří i zavedené, spolehlivě fungující transportní kanály pro organizované přesuny nelegálních migrantů, které umožňují tajně a nepozorovaně překračovat státní hranice. Na stříbrné míse je tedy servírováno přesně to, co teroristé potřebují. Struktura organizovaných zločinecké gangů má všechny parametry dobře využitelné servisní základny, nabízející vynikající logistické, operační i personální zázemí.

 

Uvedené představy se nezastavují ani před argumenty, podle kterých může být služba poskytnutá teroristům pro organizovaný zločin velmi riskantní a ohrožovat jeho vlastní zájmy. Analytici však připomínají, že vedle obchodu s narkotiky, prodeje zbraní, nelegální migrace, či prostituce, by takový servis byl dalším, mimořádně vydatným zdrojem peněz. A jsou to právě peníze, o které organizovaný zločin opírá veškerou svoji moc. Dilema mezi rizikem obvinění z terorismu, a svůdnou lukrativní nabídkou nových finančních příjmů, lze snadno odstranit zvýšenými cenami za poskytnuté služby.

 

Spolupráce organizovaného zločinu s terorismem nemusí být také vždy motivována pouze ekonomicky. Směrem k bosům – ale i k pěšákům – organizovaného zločinu mohou militantní islámští radikálové apelovat na jejich náboženské, nebo národnostní cítění a ideologii. Mohou argumentovat svým přesvědčením o oprávněném používání násilí při prosazování jediného správného náboženství, jediné správné ideologie. A zdůrazňovat, že pomáhat a stát na straně džihádu je i věcí jejich cti.

 

Bezpečnostní informační služba – stejně jako všechny ostatní zpravodajské instituce demokratických zemí – přistupují k mezinárodně organizovanému zločinu jako k velmi rizikovému, nebezpečnému prostředí, kde lze za příslušný honorář objednat přípravu, podporu i přímé vykonání teroristické akce. První indicie, naznačující, že vyslovené obavy mohou kdykoliv opustit rovinu úvah a varovných předpovědí, už existují.

 

zpět
Top