Bezpečnostní Informační Služba

zpravodajská služba České republiky

Aktuálně

  20.04.2018

  Odstartoval druhý ročník studentských stáží u BIS

  Po velkém úspěchu historicky první studentské stáže u Bezpečnostní informační služby v loňském roce se letos koná další ročník. Devět studentů, kteří uspěli v náročném výběru, se bude věnovat tématům kybernetická bezpečnost, právo a ochrana významných ekonomických zájmů. Na závěr stáže její absolventi obdrží od BIS certifikát.
  více
  31.01.2018

  Spolupráce evropských kontrarozvědek je na špičkové úrovni

  Česká televize 31. ledna 2018 v hlavní zpravodajské relaci Události odvysílala reportáž o případu z roku 2015, kdy se Bezpečnostní informační službě podařilo dokonale zmapovat pohyb nebezpečného teroristy marockého původu s francouzským pasem v hlavním městě Praze.
  více
  11.12.2017

  BIS má zájem zaměstnávat handicapované

  Prioritou Michala Koudelky je přispět k tomu, aby byla naše země bezpečným místem k životu. Pracuje už čtvrt století v prostředí tajných služeb a od loňského roku je novým ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) – civilní kontrarozvědky. Ve své funkci se mimo jiné snaží získat pro spolupráci na ochraně nás všech také lidi se zdravotním handicapem.
  více
  01.12.2017

  Aktuální prohlášení ředitele BIS

  Bezpečnostní informační služba se pochopitelně zabývá každým byť jen potenciálním ohrožením demokracie. V tuto chvíli nemáme k dispozici žádné relevantní informace o tom, že by došlo k nezákonnému ovlivňování parlamentních voleb ze strany cizích zpravodajských služeb. To samé platí pro volby prezidentské.
  více
  30.11.2017

  BIS již podruhé zve vysokoškoláky na stáž

  Ochrana významných ekonomických zájmů státu, kybernetická bezpečnost nebo právo v oblasti tajných služeb. To jsou jen některá témata druhého ročníku studentských stáží u Bezpečnostní informační služby. Z nabízených tématických okruhů budou studenti vybírat podle svých zájmů a preferencí. Stáž se uskuteční od 19. do 27. dubna 2018
  více
  07.11.2017

  Fabulace o kontrafabulaci

  Článek Kontrafabulace z pera Blahoslava Hrušky (Lidové noviny, 7. 11. 2017) mohl být skvělým začátkem mnoho let odkládané debaty o přímé veřejné kontrole zpravodajských služeb, o moderní informační době a výzvách v oblasti komunikace zpravodajských služeb s veřejností. Bohužel místo toho přišlo několik vzájemně nesouvisejících ironických poznámek, ničím nepodložených tvrzení a zcela mylných závěrů k Výroční zprávě BIS za rok 2016. Jeden z těch textů, který člověk přečte a vlastně netuší, proč ho autor napsal a co tím chtěl vlastně říci.
  více
  25.10.2017

  BIS bude mít i letos stánek na veletrhu práce PROFESIA DAYS

  Bezpečnostní informační služba se i letos zúčastní veletrhu práce PROFESIA DAYS v pražských Letňanech ve dnech 25. - 26. 10. 2017. Samostatný stánek pro všechny zájemce o práci pro zpravodajskou službu České republiky bude na veletrhu už podruhé.
  více
  24.10.2017

  Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2016

  Bezpečnostní informační služba předkládá veřejnosti výroční zprávu za rok 2016.
  více
  24.10.2017

  Slovo ředitele BIS k veřejné výroční zprávě za rok 2016

  Bezpečnostní informační služba i letos předkládá veřejnosti svojí neutajovanou výroční zprávu. Žádný zákon ani předpis nám tento krok neukládá, ale já ho přesto považuji za velmi významný. BIS je státem zřízenou a z veřejných prostředků financovanou organizací. Jsem dlouhodobě přesvědčen, že vedle přenesené veřejné kontroly, prostřednictvím k tomu zřízeného orgánu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a kontroly ústavních činitelů, má existovat i kontrola přímá.
  více
  10.10.2017

  Ředitel BIS zaštítil kybersoutěž studentů

  Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka převzal osobní záštitu nad druhým ročníkem Středoškolské soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti. V těchto dnech vrcholí první kolo, do kterého se přihlásilo více než 2 000 studentů z téměř 90 středních škol.
  více
  12.07.2017

  Úředníci se začali učit, jak čelit zájmu cizích mocností

  Ministerstvo vnitra, ve spolupráci s českými zpravodajskými službami (BIS a ÚZSI), zahájilo školení zástupců jednotlivých ministerstev, jehož náplní je obrana proti zájmu cizích mocností. Cílem přípravy je, v souladu s Akčním plánem k Auditu národní bezpečnosti, lépe připravit úředníky na významných místech státní správy na to, jak se bránit snahám zahraničních špionů získat citlivé informace.
  více
  07.06.2017

  BIS podporuje rovné příležitosti

  Bezpečnostní informační služba plní ze zákona mnoho úkolů a velká část z nich je velmi specifická. Možná právě to, že je její činnost pro mnoho lidí obestřena určitým tajemstvím, či jí provází romantické představy ve stylu příběhů agenta 007, trochu se zapomíná, že je BIS také významný zaměstnavatel.
  více
  19.05.2017

  Devět studentů je na historicky první stáži u BIS

  Poprvé v historii Bezpečnostní informační služby se na její půdě uskutečňuje odborná stáž pro vysokoškoláky. Od 15. do 19. května 2017 se celkem devět studentů účastní speciálního programu určeného studentům vyšších ročníků vysokých škol. "Jsem rád, že i BIS drží krok se světovým trendem, kdy zpravodajské služby jsou v personální oblasti velmi aktivní. Zároveň jsme rádi vyslyšeli zájem z akademické půdy," říká ředitel BIS Michal Koudelka.
  více
  03.04.2017

  Novým mluvčím BIS je od 1. dubna 2017 Ladislav Šticha

  Ladislav Šticha (1969) je veřejnosti znám jako televizní redaktor a reportér (ČT: 1993 - 2000, NOVA: 2000 - 2004). Mj. pracoval také jako mluvčí Vojenského zpravodajství (2004 - 2007) a v poslední době jako mluvčí ministerstva zdravotnictví.
  více
  01.03.2017

  Zveme Vás k našemu stánku na veletrhu Jobs Expo

  Všechny zájemce o pracovní uplatnění u BIS zveme k našemu stánku na veletrhu Jobs Expo ve dnech 9. - 10. března na Výstavišti Praha – Holešovice.
  více
  03.02.2017

  SLOVO ŘEDITELE BIS: Nabízíme stáž vysokoškolským studentům

  „Je to poprvé, kdy studentům českých vysokých škol nabízíme stáž v naší zpravodajské službě. Snažíme se posunout hledání nových, perspektivních lidí na kvalitativně vyšší úroveň. Navázané kontakty chceme prohlubovat s možnou perspektivou, že po skončení studia absolvent školy rozšíří řady zpravodajských důstojníků."
  více
  22.12.2016

  K případu J. Forejta: BIS není všeobjímající státní bezpečnost

  V souvislosti s případem bývalého šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta se v některých médiích objevily úvahy o nekvalitní práci Bezpečnostní informační služby a jejím možném selhání. O pozadí příběhu měla prý BIS vědět a v předstihu upozornit a varovat. A tak dodejme: Nic jsme nezanedbali! V ničem jsme neselhali! A navíc - nejsme všeobjímající státní bezpečnost!
  více
  06.12.2016

  Nové kariérní stránky BIS - kariera.bis.cz

  K dnešnímu dni spouštíme nové internetové stránky kariera.bis.cz. Naší snahou je poskytnout zájemcům o zaměstnání u BIS souhrnné a přehledné informace na jednom místě.
  více
  29.09.2016

  Zveme Vás k našemu stánku na veletrhu Profesia days 2016

  Všechny zájemce o pracovní uplatnění u BIS zveme k našemu stánku na veletrhu Profesia days 2016 ve dnech 12. – 13. října na výstavišti PVA EXPO Praha Letňany.
  více
  01.09.2016

  Slovo ředitele BIS k veřejné výroční zprávě

  "Nikdo a nic nám neukládá a nenařizuje o práci zpravodajské služby každoročně veřejně referovat. Jde výhradně o naše rozhodnutí. Jsme placeni daňovými poplatníky, kteří mají právo vědět - byť v obecné formě - jak pracujeme a jaká jsou naše zjištění."
  více
  01.09.2016

  Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2015

  Bezpečnostní informační služba předkládá veřejnosti výroční zprávu za rok 2015
  více
  17.08.2016

  Slovo nového ředitele BIS

  "Chci celou naši veřejnost ujistit, že pod mým vedením udělá Bezpečnostní informační služba maximum, aby náš stát a jeho občany ochránila před nebezpečím teroristických útoků."
  více
  26.02.2016

  Zveme Vás k našemu stánku na veletrhu pracovních příležitostí

  Vstřícný postoj vlády umožnil v uplynulých týdnech posílit naše týmy. Váš zájem rozšířit řady důstojníků BIS stále trvá. A právě to je důvod, proč se Vám chceme bezprostředně představit. Můžeme se setkat mezi 10. a 18. hodinou, dne 10. a 11. března, u našeho stánku na veletrhu pracovních příležitostí Jobs Expo, v areálu výstaviště v Praze - Holešovicích. A pokud Vám to na veletrh nevyjde, stále platí naše emailová adresa: personal@bis.cz.
  více
  25.01.2016

  Systém varování před nebezpečím přijímáme

  "BIS se nelíbí návrh varovného systému proti terorismu" sděluje titulek na první straně pondělního vydání (dne 25.1.2016) deníku Právo. Není to pravda. Systém varování před nebezpečím bez výhrad přijímáme.
  více
  04.09.2015

  Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2014

  Bezpečnostní informační služba předkládá veřejnosti výroční zprávu za rok 2014
  více
  13.08.2015

  Nevěřte dobře informovanému zdroji Lidových novin

  "Kancléř Mynář na odstřel" je titulek materiálu, kterým Lidové noviny, v úterý 11. 8. 2015, otevírají první stranu svého listu. V rozsáhlém textu, věnovaném bezpečnostní prověrce hradního kancléře Vratislava Mynáře je mj. uvedeno, co "dobře informovaný zdroj" Lidovým novinám prozradil: Národnímu bezpečnostnímu úřadu, který se prověrkou zabývá, přišla z BIS jen velmi obecná zpráva, ze které nemohl NBÚ učinit relevantní závěr. Není to pravda!
  více
  04.06.2015

  Ptáte se: je šance u vás pracovat? Odpovídáme: ANO

  "Rád bych u vás pracoval. Mohu se někde přihlásit? Umím jednat s lidmi a získávat informace. Mám u vás naději?" Tak a podobně znějí desítky otázek, které v posledních týdnech směřují na naši adresu. Tedy: šanci máte, zkuste to. Vstřícný postoj vlády nám umožňuje zpravodajské i podpůrné týmy posílit a rozšířit. Pokud máte za sebou vysokou školu, je před Vámi perspektiva zpravodajského důstojníka. Máte-li maturitu, můžete se uplatnit v naší logistice, včetně sledovací služby. Email: personal@bis.cz
  více
  06.02.2015

  BIS své agenty nevyzradila a redaktor MFD Karel Hrubeš lže

  „BIS kvůli sporům o benzin vyzradila své agenty i know-how“ hlásí titulek na první straně sobotního vydání deníku MFD ze dne 31. 1. 20015. V úvodu rozsáhlého textu pak jeho autor konstatuje: „ Tajná služba BIS při soudních procesech s 13 agenty nezajistila utajení nejen jejich identity, ale ani totožnost dalších agentů-svědků…“ Řečeno jinými slovy: pan Hrubeš nás obviňuje ze závažného porušení zákona! Ve skutečnosti jen neví, o čem mluví a výsledkem je lež. Bezpečnostní informační služba své agenty nikdy nevyzradila. A nikdo z jejích agentů se soudního projednávání pět let starého případu, který se týká vykazování spotřeby pohonných hmot, neúčastnil.
  více
  05.02.2015

  Mnohokrát DĚKUJEME

  Mnohokrát DĚKUJEME všem lidem, kteří – motivováni dramatickými událostmi ve světě – nám posílají různé zajímavé poznatky, informace a postřehy, o kterých se domnívají, že by je BIS, která mj. chrání stát, naši zem a naše občany před nebezpečím teroristických útoků, měla znát a vědět. Současně se omlouváme, že není v našich silách, abychom na každé sdělení odpovídali a poděkovali. Pisatele však ujišťujeme, že ani jediná jejich zpráva nekončí v koši.
  více
  02.01.2015

  Falešné facebookové profily BIS

  V poslední době se na internetu objevily facebookové profily, které se snaží působit jako oficiální prezentace Bezpečnostní informační služby. Bezpečnostní informační služba se od všech těchto prezentací distancuje. Oficiální webové stránky Bezpečnostní informační služby jsou umístěny na doméně www.bis.cz, kde jsou též dostupné veškeré veřejně dostupné informace o činnosti Služby, včetně kontaktních údajů.
  více
  19.12.2014

  Osamělý vlk v Sydney. A předtím v Paříži, v Londýně a v Bostonu

  Noční můra černých snů ožívá. Bez nadsázky lze říct, že máme co do činění s novou formou terorismu. Útulná kavárna, šedivá ulice, nebo bezvýznamné náměstí přestávají být bezpečným místem. A nepomůže, ani kdyby sledovací služby měly stokrát víc lidí. Záleží jen na tom, zda „osamělý vlk“ udělá chybu – někde něco řekne, něco naznačí, vyvolá pozornost. O to větší role připadá veřejnosti. Bez otevřených očí a nastražených uší každého z nás se v těchto případech zpravodajské služby a policie neobejdou.
  více
  31.03.2014

  Ředitel BIS J. Lang o knize svého předchůdce J. Růžka V labyrintu zpravodajských služeb

  Mnohé proběhlo jinak, jména mohl změnit, některé časově nepříliš vzdálené události vypustit – říká mj. jinými slovy ředitel BIS, gen. Jiří Lang, v poznámce na adresu svého předchůdce dr. Jiřího Růžka, autora knihy „V labyrintu zpravodajských služeb“.
  více
  06.02.2014

  Hodně křivé zrcadlo

  Pod tímto titulkem přinášíme naši odpověď na materiál s názvem „Kauza hovorů Janouška a Béma ohrožuje BIS“, zveřejněný dne 4. 2. 2014 v Lidových novinách. Zmíněný text, ve kterém pánové Soukenka a Randák vyslovují tvrdou „kritiku“ na adresu BIS, je ve své podstatě souhrnem spekulací, polopravd, domněnek a lží. Na mediálně známé kauze zveřejněných telefonních rozhovorů je tak účelově konstruován příběh, který BIS diskredituje a nastavuje jí deformované, křivé zrcadlo.
  více
  01.11.2012

  Plk. Tomáš Martinec: Nic takového jsem na adresu BIS neřekl

  „Nic takového, co píše Respekt, jsem na adresu BIS neřekl“. Přesně těmito slovy lze shrnout obsah jednoho z odstavců dopisu, který ředitel policejního Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, T. Martinec, zaslal řediteli BIS, J. Langovi. V textu svého vyjádření (dopis – jako dokument – předkládáme v plném znění) plk. Martinec reaguje na zavádějící a účelové interpretace redaktora J. Spurného (týdeník Respekt č. 42, článek „Pro koho pracuje BIS“), včetně jeho sdělení, podle kterého ředitel ÚOKFK oznámil, že BIS svým jednáním kryla trestný čin.
  více
  07.08.2012

  Okruh míst, kde mohlo dojít k úniku odposlechů, se rozšířil

  Zveřejnění telefonických rozhovorů mezi pány Romanem Janouškem a Pavlem Bémem je stále předmětem mnoha otazníků i spekulací. Objasňováním případu se zabývá Inspekce ředitele BIS pod dozorem Státního zastupitelství Praha 1 a pod dohledem Městského státního zastupitelství Praha. Pro potřeby vyšetřování ředitel BIS už v průběhu května zbavil řadu důstojníků Služby mlčenlivosti a nabídil uvolnit a vydat příslušné dokumenty. Lze ale také konstatovat, že počet míst mimo BIS, kde k úniku mohlo dojít, se rozšířil.
  více
  29.05.2012

  Spekulace, polopravdy a výmysly týdeníku RESPEKT

  Dne 28. 5. 2012 zveřejnil týdeník RESPEKT (č. 22) dva pozoruhodné redakční texty: čtyřstránkový materiál „Dvojí agent na útěku“ a komentář „Divné hry BIS“. Základním kamenem novinářské stavby obou článků jsou spekulace, domněnky, polopravdy a lži, jejichž cílem je veřejně obvinit Bezpečnostní informační službu z hrubého selhání. Uvedený žurnalistický přístup považujeme za nehorázný a skandální.
  více
  13.09.2011

  Senátor Štětina obviňuje BIS ze zastrašování

  Prostřednictvím médií vznesl včera senátor Štětina proti BIS závažné obvinění. Podle jeho slov ho služba zastrašuje, organizuje proti němu kampaně, a jak nepřímo naznačuje, stojí možná i za fyzickým útokem na jeho osobu. Nehorázná obvinění důrazně a tvrdě odmítáme.
  více
  15.11.2010

  Úsporná opatření: Bezpečnost ČR není ohrožena

  V reakci na polemiku vyvolanou dnešní zprávou LN „Tajné služby varují: škrty ohrozí bezpečnost státu“ Bezpečnostní informační služba sděluje: povinnost šetřit platí pro BIS stejně jako pro všechny státní instituce a úřady. V souvislosti s nezbytnými úspornými kroky BIS zdůrazňuje, že je i nadále schopna plnit své úkoly a poslání a bezpečnost ČR není ohrožena.
  více
  23.09.2010

  Otevřený dopis ředitele BIS J. Langa redaktorovi MFD J. Kmentovi

  Ředitel BIS Jiří Lang odpovídá redaktorovi MFD Jaroslavu Kmentovi na jeho text „30 otázek pro ředitele BIS“, zveřejněný v MFD dne 23. 9. 2010.
  více
  06.04.2010

  Přístup k doprovodným údajům telefonních hovorů jen se souhlasem soudce

  Úkolem BIS je chránit stát mj. před terorismem, špionáží, organizovaným zločinem a extremismem. Tato práce se přitom neobejde bez rozkrývání kontaktů osob, za jejichž jednáním a činy se mohou ukrývat závažné hrozby a rizika. U telefonátů leckdy není tím nejdůležitějším znát jejich obsah. V odůvodněných případech je neméně důležité vědět, kdy k hovoru došlo, z kterého čísla a na které číslo byl veden, jak dlouho trval apod. Přístup k uvedeným údajům, které telefonní operátoři ukládají, BIS nemá a snaží se jej získat. Výhradně ale jen tehdy, bude-li splněna stejná podmínka, jaká platí u odposlechu – tedy v případě souhlasu vydaného soudcem.
  více
  23.02.2010

  Oslava nevypovídá o spolupráci

  Přítomnost či nepřítomnost na té či oné slavnostní akci není hodnotícím kritériem pro posouzení vzájemné spolupráce zpravodajských služeb. Těmito slovy odpovídá Bezpečnostní informační služba na sdělení deníku Právo ze dne 20. 2. 2010, zveřejněné pod titulkem „Tajné služby spolu nemluví, neshodnou se ani na oslavách“.
  více
  18.12.2009

  BIS není ochráncem příslušníků bývalé StB

  V souvislosti s uvolněním archivních materiálů, které jsou veřejně přístupné v Ústavu pro studium totalitních režimů, se deník Mladá fronta DNES věnuje problémům současného působení příslušníků bývalé StB, kterým demokratický polistopadový režim umožnil pracovat v nových bezpečnostních složkách státu.
  více
  30.11.2009

  Raketový útok na Svobodnou Evropu nevyšel

  Po důkladném zvážení všech možných souvislostí a dopadů zveřejňujeme události, s kterými se v létech 1999 – 2003 setkávali důstojníci BIS při zpravodajské ochraně Rádia Svobodná Evropa před možným teroristickým útokem. Pohyb příslušníků irácké zpravodajské služby v okolí rozhlasové stanice. Pokyn Saddáma Husajna k násilnému narušení iráckého vysílání RFE. Záměr zaútočit na budovu rádia střelbou z okna některého z domů v protilehlé Washingtonově ulici. Informace o raketě, ukryté ve sklepě irácké ambasády. Dobrovolné vydání pistolí, samopalů a protitankové střely. To je jen několik střípků z příběhu, s kterým seznamujeme v připojené reportážní rekonstrukci.
  více
  11.08.2009

  Generál Randák práci BIS nesupluje

  „Karel Randák supluje práci BIS…“ oznamuje podtitulek komentáře „Generál v hyperaktivním důchodu“, otištěný v 32. čísle časopisu Týden. Autor textu, komentátor Martin Fendrych, který tak jinými slovy říká, že Karel Randák vlastně dělá to, co by měla dělat BIS, se mýlí. Bezpečnostní informační služba podnikatelsko-lobbistické skupiny pozorně sleduje a svým adresátům předkládá velmi konkrétní informace, upozorňuje a varuje.
  více
  16.02.2009

  Server Aktuálně.cz lže. Pro politiky nepracujeme a důkazy nevyrábíme!

  Dne 13. února 2009 použil internetový zpravodajský server Aktuálně.cz pro svůj kontroverzní text šokující titulek: „Vyšetřování: BIS vyrobila politikům důkaz k aféře Savoy“. Bezpečnostní informační služba se proti tomuto konstatování ostře ohrazuje a označuje je za nehoráznou a zákeřnou lež.
  více
  05.01.2009

  Nemáme informace o bezprostřední hrozbě

  V souvislosti s izraelskou vojenskou operací v pásmu Gazy a českým předsednictvím EU nemá BIS informace o přímém, bezprostředním ohrožení ČR. Nebezpečí, kterému je ČR vystavena má charakter dlouhodobého, potenciálního rizika, s kterým BIS počítá a případnou hrozbu je připravena v předstihu zastavit a odvrátit.
  více
  22.11.2008

  Ultranacionalisté mají společné téma

  Čeští ultranacionalisté se začínají sjednocovat a nalézat společnou řeč nad tématem „sociálně nepřizpůsobiví občané“. Zviditelňují se u společensky citlivého problému, kde chtějí profitovat a sbírat body. V nabídce vlastních pseudořešení a v roli spasitelů, schopných odstranit ten či onen problém, budou zřejmě pokračovat. Demokracii však nejsou schopni odstranit.
  více
  30.09.2008

  Zlovolné výroky Karla Randáka

  Bezpečnostní informační služba důrazně odmítá slova bývalého ředitele civilní rozvědky Karla Randáka, vyslovená v rozhovoru pro internetový magazín iDNES na adresu BIS a její výroční zprávy.
  více
  22.09.2008

  Neexistuje jednotný profil teroristy

  Odborné studie, které se pokoušejí nalézt a definovat jednotný profil typického teroristy, končí shodným závěrem: Jednotný, zřetelný a přesný profil teroristy neexistuje. Společným jmenovatelem jsou pouze obecné, orientační znaky: Nenaplněné ambice, chybějící společenské uznání, málo oceňované zaměstnání a nízký stupeň pracovního zařazení.
  více
  08.05.2008

  Do bankovních účtů jen se souhlasem soudce

  Je žádoucí, aby tajná služba, jejímž úkolem je chránit stát – jeho bezpečí a ekonomiku – měla možnost vstupovat do peněžních účtů a prolamovat bankovní tajemství? Přesně tato otázka se nedávno stala předmětem veřejné diskuse. Odpovídáme: Ano, ale jen v těch nejzávažnějších případech, s předchozím souhlasem soudce a s následnou kontrolou, která by vyvrátila spekulace a podezření o zneužívání tohoto kroku.
  více
  15.01.2008

  Státní zástupce: Vyšetřování kauzy Hučín BIS neovlivňovala

  Do vyšetřování případu Vladimíra Hučína Bezpečnostní informační služba nezasahovala. K tomuto závěru dospěl státní zástupce M. Zachystal, s jehož vyjádřením seznamuje zpráva ČTK ze dne 14. 1. 2008. Uvedené konstatování tak jednoznačně odmítá opačné tvrzení, opakovaně vyslovované senátorem J. Štětinou.
  více
  10.07.2007

  Čeští neonacisté se zviditelňují

  V posledních měsících vzrůstá u českých neonacistů zájem o veřejné akce s politickým kontextem. Jejich hnutí je decentralizované, otevřeně se k němu hlásí přibližně 3–5 tisíc osob, roztroušených v malých, nezávislých regionálních skupinách. Na široce organizované destruktivní akce nemají dostatek sil, peněz a prostředků. Jediné co lze od nich očekávat mohou být násilné izolované činy jednotlivců nebo malých skupin.
  více
  01.03.2007

  Spojí se terorismus s organizovaným zločinem?

  Mezinárodně organizovaný zločin disponuje rozsáhlými sítěmi kontaktů, arzenály zbraní a výbušnin, padělanými dokumenty, finančními zdroji i zkušenými jednotlivci. Analytici proto varují: Pokud by teroristé využili jeho logistické, operační a personální zázemí, mohli by zvýšit akceschopnost, intenzitu úderů i akční rádius útoků.
  více
  07.02.2007

  ČR a riziko teroristického útoku v roce 2007

  Nadále platí, že pro akce militantních muslimských radikálů není ČR prioritním cílem. K uklidnění to ale nestačí. Opakovat se může situace z roku 2006, kdy se Česká republika ocitla tváří v tvář bezprostřednímu nebezpečí, které přicházelo ze zahraničí. Mnohem méně pravděpodobná je konfrontace s hrozbou, která by měla svůj původ na našem území. A zcela mimo možnost jakékoliv prognózy je případný útok vedený izolovaným jednotlivcem.
  více
  23.10.2006

  V Praze hrozil teroristický útok na židovské objekty

  V souvislosti se snížením hrozby vážného rizika teroristického útoku v Praze může BIS oznámit: K útoku mělo dojít v období židovských svátků (ve dnech 23. 9. – 15. 10. 2006) a cílem měly být židovské objekty.
  více
  28.09.2006

  Ředitel BIS J. Lang o své roli současného ředitele rozvědky a o sloučení obou služeb

  Ve své nové roli současného ředitele BIS a ÚZSI (Úřadu pro zahraniční styky a informace) poskytl Jiří Lang rozhovor ČTK, který agentura vydala ve svém zpravodajském servisu dne 25. 9. 2006. Krátký výtah z rozhovoru zveřejnil pouze deník Právo, ostatní sdělovací prostředky interview nepřevzaly. Přinášíme proto nezkrácený text, zpracovaný a vydaný Českou tiskovou kanceláří.
  více
  28.09.2006

  Ředitel BIS J. Lang o zpravodajském centru pro boj s terorismem

  Dne 25. 9. 2006 zveřejnila Česká tisková kancelář rozhovor, který jí na výše uvedené téma poskytl ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang. Text, zpracovaný ČTK, přinášíme v plném znění.
  více
  27.09.2006

  O plánech na únosy letadel BIS věděla a policie okamžitě reagovala

  Dne 25. a 26. září 2006 přinesly české sdělovací prostředky zprávu o tři roky starém plánu teroristů unést česká letadla a použít je k útoku na londýnské letiště. Záměr navést civilní letadla na pozemní cíl BIS znala a informovala policii, která přijala konkrétní kroky.
  více
  09.03.2006

  Poslanec Hojdar nikdy nebyl v hledáčku BIS

  Bývalý poslanec Josef Hojdar se v rozhovoru pro časopis Reflex (10/2006) s odstupem více než dvou let znovu vrací k případu svého údajného sledování Bezpečnostní informační službou. K obvinění, které vyslovuje na naši adresu, jsme se jednoznačně vyjádřili již v roce 2003. Znovu tedy opakujeme: Josef Hojdar nikdy nebyl předmětem zájmu BIS.
  více
  13.02.2006

  Proč BIS navštívila soudce Nováka?

  Dne 31. 1. 2006 navštívili dva důstojníci BIS soudce pražského městského soudu Petra Nováka, který v prosinci minulého roku vydal zatykač na podnikatele Tomáše Pitra. Smysl a cíl zmíněné návštěvy byl jediný: Informovat soudce, že v případě, kdy bude mít pocit, že je ohrožen organizovaným zločinem – např. korupčními nabídkami – může Bezpečnostní informační službu kdykoliv kontaktovat.
  více
  06.02.2006

  BIS důrazně odmítá jakékoliv spojení s úmrtím Fr. Mrázka a J. Pospíšila

  Bezpečnostní informační služba se velmi důrazně ohrazuje proti náznakům a spekulacím některých médií o její možné roli v pozadí smrti podnikatele Františka Mrázka a bývalého příslušníka Služby Jaroslava Pospíšila. Představy a smyšlenky o jakémsi tajemném zájmu BIS na odstranění a umlčení svědků určitých událostí či osob, které ”hodně vědí”, patří do říše snů a světa fantazie.
  více
  23.01.2006

  Plošné sledování telefonátů, SMS, MMS a mailů nepřipadá v úvahu

  Podle deníku Právo je BIS údajně připravena spustit projekt plošného monitorování mobilního datového telekomunikačního provozu a tak zahájit průběžný, všeobjímající odposlech telefonních hovorů, včetně prohlížení SMS, MMS a písemné, zvukové a obrazové počítačové korespondence. Naznačují to a spekulují o tom informace v textu „BIS popírá, že chce komunikaci sledovat plošně“, který byl ve zmíněném deníku zveřejněn dne 23. 1. 2006. Bezpečnostní informační služba uvedené sdělení důrazně odmítá a dementuje.
  více
  16.08.2005

  Informace deníku PRÁVO na hranici poplašné zprávy

  Pod titulkem „Islámský terorismus ohrožuje i Prahu“ zveřejnil deník Právo dne 13. 8. 2005 obsáhlou informaci, která v naší veřejnosti navodila dojem velmi reálné hrozby teroristického útoku. Při přípravě textu jeho autor zcela pominul velmi důležitou část sdělení, kterému v odpovědi na jeho dotazy BIS poskytla.
  více
  01.08.2005

  On-line rozhovor (chat) mluvčího BIS pro portál www.tiscali.cz na téma terorismus

  On-line rozhovor (chat) mluvčího BIS pro portál www.tiscali.cz na téma terorismus – dne 15. 7. 2005
  více
  22.03.2005

  Operátorům nic nedlužíme a nové pravomoce nechceme

  Přesně těmito slovy lze v jedné větě reagovat na zcela opačné konstatování, které jsme – v kontextu vztahu mezi BIS a mobilními telekomunikačními operátory – zaznamenali před několika dny na naší adresu ve sdělovacích prostředcích.
  více
  19.01.2005

  Konec hry na teroristu

  Reportér Mahmood Mazher z britského bulvárního týdeníku News of the World se v Praze pokusil tajně testovat české bezpečnostní složky. Netušil, že jeho kontroverzní hru, každý jeho pohyb, schůzky a aktivity sledují důstojníci Bezpečnostní informační služby.
  více
  24.09.2004

  Diskreditační kampaň je nejhrubším zneužitím zpravodajské služby

  Dne 16. 9. 2004 odvysílala ČTK ve svém zpravodajském servisu vyjádření předsedy parlamentní komise pro kontrolu BIS, poslance Jana Klase, v průběhu diskusního večera „Média a tajné služby“, který se téhož dne uskutečnil v Senátu. Podle ČTK poslanec Jan Klas mj. uvedl, že BIS je schopna provádět diskreditační kampaně, při kterých mohou být využíváni i někteří novináři. Následující den – tedy 17. 9. 2004 – převzal zmíněnou informaci deník PRÁVO (na str. 6. pod titulkem „Poslanec Klas míní, že jsou u nás tajné služby málo kontrolovány“). Plné znění zprávy ČTK a následné vyjádření mluvčího BIS, zaslané ČTK a listu PRÁVO, přinášíme v následujícím textu.
  více
  22.07.2003

  Zbytečné obavy z telefonního odposlechu

  Čas od času hlasitě vyslovená podezření a následné mediální polemiky na téma „telefonní odposlechy“ vytvářejí v nemalé části veřejnosti hrozivou představu: nikdo si nemůže být jist, že není Bezpečnostní informační službou odposloucháván, BIS tajně sleduje tisíce, možná desetitisíce našich občanů. Jedno ani druhé není samozřejmě pravda. Na otázku, jak velké je riziko, že právě Vy můžete být odposloucháván, si odpovíte sám.
  více
  07.04.2003

  Pozor na falešné průkazy Bezpečnostní informační služby

  V poslední době se množí případy, kdy se na naše občany obracejí s žádostmi o informace různé osoby, předkládající falešné průkazy BIS. Následně proto předkládáme popis a obrázek našeho průkazu.
  více
  12.03.2003

  Krycí řidičské průkazy výhradně jen držitelům řidičského oprávnění

  Reakce na obavy vyslovené v článku „Dostanou špióni řidičák bez testu?“, který byl zveřejněn regionálními deníky BOHEMIA dne 11. 3. 2003.
  více
  03.01.2003

  Kauza teroristického komanda směřujícího do České republiky

  V intervalu mezi 25. a 29. lednem 2003 přinášely sdělovací prostředky řadu informací o afghánském teroristickém komandu, připraveném proniknout na území České republiky. Některé z těchto zpráv přitom vyznívaly jako velmi vážné varování před aktuálním, bezprostředně hrozícím rizikem teroristického útoku na cíle v ČR.
  více
  18.11.2002

  Vyjádření ředitele Jiřího Růžka

  Vyjádření ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Růžka k některým výrokům předsedy parlamentní komise pro kontrolu BIS Jana Klase v pořadu „Špona“, odvysílaném v sobotu dne 16.11.2002 v České televizi.
  více
  28.05.2002

  Ostré dementi

  Ostré dementi informací zveřejněných v deníku SUPER dne 27. 5. 2002 pod titulky „Tajná služba řádila v knihkupectvích“ – „Špióni skupovali knihu o Kavanovi“.
  více
  07.02.2002

  Novela zákona č. 153 o zpravodajských službách ČR

  Bezpečnostní informační služba odmítá sdělení časopisu TÝDEN č. 5/2002 z 28. 1. 2002 o využívání kompromitujících informací při získávání agentů a okolnostech, při kterých může příslušník BIS použít zbraň.
  více
  07.02.2002

  Využívání agentů a použití zbraně

  Bezpečnostní informační služba odmítá sdělení časopisu TÝDEN č. 5/2002 z 28. 1. 2002 o využívání kompromitujících informací při získávání agentů a okolnostech, při kterých může příslušník BIS použít zbraň.
  více

Top